| Brand Name: | RF Shielding Room |
| Model Number: | 5 |
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Product Name | RF Shielding Room |
| Nominal Center Frequency | 50Hz |
| Power Supply | Single Phase, Three Phase or DC |
| Panel Construction | 2mm/3mm Steel Panel |
| Power Supply Option | Optional Filtered Power Entry Panel |
| Testing Service | Testing Service Available |
| Frequency Range | 10 KHz to 18 GHz |
| Testing Standard | Complies with MIL-STD-285 and IEEE 299 |
| Type | RC Filter |
| Shielding Effectiveness | Up to 100 dB |