| Brand Name: | RF Shielding Room |
| Model Number: | 5 |
| Model Number | 5 |
|---|---|
| Compliance Standards | MIL-STD-285 and IEEE 299 |
| Shielding Effectiveness | 100 dB at 10-100 MHz frequency range |
| Input Impedance | 50 ohms |
| Wall Thickness | 1-3 mm (material dependent) |
| Stopband Attenuation | 100dB |
| Power Supply Options | Single Phase, Three Phase, or DC |
| Window Options | Tempered Glass or RF Shielding Glass |
| Ventilation | Waveguide air vents |
| Chamber Types | Semi-EMC or Full EMC configurations |